کمتر چیزهایی زیبا تر از پوست انسان سالم است. و کمتر چیزهایی اینقدر بار سمبولیک دارد و بیشترین پیچیدگی با هویت انسانها دارد.صفت انسانها به پوست آنها نسبت داده می شود-هوسرانی،باطراوتی و جوانی ، زنده دل و با انرژی ، خوشگلی و زیبایی ، حتی خوبی _ نیز صفتهایی هستند که آنها را در خودشان می بینند .برای آنکه پوست اغلب به نظر می آید بازتاب بیرونی شرح درون است ،در کمترین صورت ، چرا مسئله پوست اینقدر موجب پریشانی و چرا آمریکایی ها بیلون ها دلار هر ساله صرف مرطوب کننده ها و دیگر مواد زیبا کننده می کنند.

به طور معمول خشکی پوست(Xerosis)  معمولأ جدی نیست، ولی می تواند ناخوشایند و بد منظر باشد، سلولهای فربه و چاق تبدیل به سلولهای چروکیده و نحیف شده و ایجاد خطهای نازک و چروک خیلی قبل از موعد می کند. بیشتر وضعیت های خشکی پوست ، مانند گروهی از ناراحتی های ارثی پوست موسوم به اکتیوزIcthyosis  ، میتواند اغلب اوقات باعٍث از شکل انداختن(بد شکل شدن)افراد و ایجاد پریشانی روحی و روانی برای افرادی که با آن زندگی می کنند شود.

خوشبختانه اغلب پوست های خشک در نتیجه عوامل محیطی است که می توان کاملا و یا تا حدودی تحت کنترل در آورد. اینها شامل قرار گرفتن در معرض آب و هوای سرد با رطوبت کم، باد ،استفاده طولانی مدت از تهویه مطبوع یا حرارت مرکزی ، حمام گرفتن زیاد، بخصوص حمامهای فرنگی و وان، استفاده از صابونهای قوی یا پاک کننده ها هستند. تغییرات متابولیک که به دنیال افزاییش سن طبیعی یا با اغلب بیماریها اتفاق می افتد ، می تواند بر رطوبت پوست شما تاثیر گذار باشد.

مشکلات شدید و مزمن پوست ممکن است به راهنمایی توسط یک متخصص پوست نیاز داشته باشد. ولی شما می توانید برای بهبود پوست خود کارهای زیادی انجام دهید ، از جمله نوشیدن بیشتر آب، کم کردن دوش گرفتن،و همه و همه ، مرطوب کردن ، مرطوب کردن ، مرطوب کردن.

 

علائم و نشانه ها

 

خشکی پوست می تواند یک مسئله موقت باشد- ممکن است فقط یک بار در زمستان باشد برای مثال_ یا یک نگرانی تمام عمر باشد. اگرچه پوست اغلب در ناحیه بازوها، پایین پاهای شما و کناره های شکم ، خشک تر است، این الگو به طرز قابل ملاحظه ای از فردی به فرد دیگر تغییر کند. بیشتر علائم و نشانه های پوست خشک بستگی به سن شما ، وضعیت سلامتی شما، مکان شما ،مقدار زمانی که بیرون از خانه به سر می برید،و علل دیگر که موجب مسئله می شود.

اگر شما پوست خشک به علت عوامل محیطی یا افزایش سن طبیعی دارید،شما ممکن است یک یا بیشتر از موارد زیر را تجربه کنید:

 

-          احساس سفتی و محکم پیچیده شدن، به خصوص بعد از دوش گرفتن،حمام رفتن یا شنا.

-          از دست دادن شادابی، پوست شما به نظر چروک و خشک می آید.

-          پوست به نظر می آید زبر و خشن باشد تا نرم .

-          خارش که بعضی اوقات ممکن است خیلی شدید باشد.

-          میزان کم تا شدید پوسته پوسته شدن و کبره .

-          خط های ریز و چروک.

-          قرمزی شدید.

-          ترکهای عمیق که ممکن است خونریزی کند.

 

وضعیت های خاص خشکی پوست.

 

اغلب وضعیت های پزشکی و مربوط به سن می تواند منجر به مشکلات خشکی پوست شود علائم و نشانه های منحصر به خود را دارند. اینها عبارتند از:

 

-          ایکتیوز ولگاریس.Icthyosis vulgaris  اغلب اوقات به نام بیماری فلس ماهی یا بیماری پوست ماهی موسوم است، این بیماری وقتی توسعه می یابد که سلول های پوست به صورت طبیعی پوست ریزی نکند و به صورت کبره های خشک و ضخیم بمانند . کبره ها کوچک و چند ضلعی هستند و رنگ آنها از سفید تا قهوه ای متغیر است. شایعترین محل آنها پایین پاها و ممکن است بر قلم پاها ضخیم و تیره باشد.ایکتیوز ولگاریس همچنین می تواند موجب پوسته پوسته شدن پوست سر و ایجاد ترک های عمیق و دردناک در پاها و کف دستها شود. بچه ها با نوع ارثی آن معمولا در هنگام تولد پوست طبیعی دارند ولی در چند سال اول زندگی شروع به زبر شدن و پوسته دار شدن پوست می کنند.در زمانی ممکن است ایکتیوز ولگاریس در سال های بلوغ ناپدید شود ، فقط با افزایش سن باز می گردد.

-          اکتیوز ورقه ورقهLamellar icthyosis   این شکل شدید بیماری از تولد است و در تمام طول عمر به درازا می کشد.بچه های با اکتیوز لاملار در یک غشاء غبار گرفته متولد شده و بعد از 10 تا 14 روز پوست اندازی می کنند،پوستی ظاهر می کنند که پوشیده از فلس است .فلس ها می توانند از نازک و ظریف تا ضخیم و تیره باشند و عموما در همه بدن هستند ، اگر چه ممکن است بر روی پاها بزرگتر باشند. اکتیوز لاملار می تواند کاملا بی ریخت کننده باشد و موجب رنجش روحی بزرگی برای بچه ها و بالغین با این بیماری باشد.

-          Asteatotic eczema(eczema craquele) این وضعیت موجب خشکی ،فلسی شدن و ترکهای عمیق پوست که بعضی از پزشکان آنرا به ترک ظروف چینی یا بستر خشک یک رودخانه تشبیه می کنند. پوست درگیر ممکن است ملتهب، دچار خارش و حتی خونریزی کند. اگر چه این نوع اگزما هر فردی را ممکن است درگیر کند، ولی معمولا در بالغین مسن تر شایعتر است ، و ابتدا در ساق پاها و بعضی اوقات روی ران ها ، دست ها و تنه است.

-          پسوریاسPsoriasis . یک بیماری نا امید کننده و گاهی اوقات بی ریخت کننده است، مشخصه پسوریاس پوست قرمز با فلس های خشک و نقره ای که بعضی اوقات شبیه شوره است . در موارد شدید، پوست شما ممکن است ترک خورده، خونریزی و تشکیل تاول های پر از چرک کند.پسوریاس یک بیماری سمج ، مزمن است که گرایش به عود (زبانه کشیدن) دوره ای دارد، و هر چند ممکن است به طرف بهبودی بیماری برود ، ولی معمولا برای سالها فعال باقی می ماند. در هر سنی ممکن است اتفاق بیافتد، ولی شروع معمولا تدریجی و بین سن های 15 تا 35 سالگی تشخیص داده می شود.

 

علل

 

به دلیل اینکه پوست خیلی زیاد در ارتباط با زیبایی و نفسانیت است ، بسادگی نقش قاطعی که در رابطه با نگهداری سلامتی بازی می کند فراموش می شود. اگرچه ضخامت آن حدود یک دهم اینچ است، پوست شما چند کار اساسی را انجام میدهد، شامل حفاظت شما از ویروسها و باکتری ها و تجاوزات محیطی ، نگه داری از میزان آب بدن ، و کمک به تنظیم دمای بدن.

 

پوست شما از سه لایه تشکیل شده است:

 

-          اپیدرم.Epidermis این لایه خارجی ، ضخیم تر از یک ورق کاغذ نیست ، هم شما را از دنیا محافظت می کند و هم به آن معرفی می کند.

-          درمیسDermis  این لایه ضخیم وسطی بیشترین قسمت پوست شما را شامل شده است. این لایه محتوی کلاژن و الاستین است  - رشته هایی که به پوست قدرت ، ساختمان ، و خاصیت ارتجاعی می دهد.

-          لایه زیرین Subcutaneous layer. این لایه ، که عمدتا چربی است ، منبع عصب ها و عروق خونی پوست ، ریشه فولیکول های موی شما ، غدد چربی و غدد عرق  است .

 

سلول های پایه اساس اپیدرم را تشکیل می دهند. آنها تقسیم شده و تشکیل سلول های اسکواموسSquamous cells که تولید کراتین ، یک پروتئین سخت که از پوست شما در برابر مواد مضر و عفونتها محافظت می کند. همینطور که سلولهای پایه ای تقسیم می شوند، آنها سلول های جدید اسکواموس را به طرف سطح اپیدرم می رانند، جایی که نهایتا آنها چروکیده ،مسطح و می میرند.این سلول های مرده خارجی ترین بخش اپیدرم به نام استراتوم کورنیوم stratum corneum را می سازد. سلولهای اسراتو کورنیوم مرتبا روزانه پوسته ریزی کرده و به دائما به وسیله سلول های بیشتری جایگزین می شوند. معمولا حدود یک ماه برای سلول های پوست طول می کشد که از پایین ترین لایه به استرتوم کورنیوم برسند.

اما استراتو کورنیوم دورتر از آن محلی است که سلول ها می روند و می میرند .در عوض ، این یک ساختمان دینامیک است که نه تنها بر ظاهر پوست شما اثر می گذارد بلکه بر سلامتی آن تاثیر دارد. به این علت که قسمت استرتوم کورنیوم بین سلول ها عمدتا از چربی ها (لیپیدها) مانند سرامیدها ،کلسترول و اسیدهای چرب تشکیل شده است.این چربی ها یک سد قوی و محافظ می سازند که رطوبت بدن شما را حفظ می کنند.محروم کردن سد و سلول های پوست شما آبی را که برای سالم ماندن و قابل ارتجاع بودن  نیاز دارند را از دست می دهند. اگرچه خیلی از خصوصیات پوست خشک ، ذهنی است – زبری ، کاهش درخشندگی و سفتی – دانشمندان خشکی پوست را بر اساس تغییرات خاص ، قابل اندازه گیری در آب و لیپیدهای داخل استرتوم کورنیوم تعریف می کنند.

یک استراتوم کورنیوم سالم در حدود 30% آب ، به پوست شما حالت جهندگی و ارتجاعی  می دهد . بیشتر آب در داخل  استراتوم کورنیوم  - در لایه های خارجی است، میزان آب بستگی به میزان رطوبت در هوا دارد. هرچه هوا خشک تر باشد ، خارجی ترین لایه پوست خشک تر است.

 

عوامل محیطی

اغلب موارد خشکی پوست معمولی به علت عوامل محیطی است مانند:

 

-          آب و هوا. در کل پوست شما در زمستان ها خشک تر است وقتی که میزان درجه حرارت و رطوبت نازل می شود. موقعیت های زمستان همچنین وضعیت های موجود پوست را بدتر می کند. ولی برعکس آن هم ممکن است صادق باشد اگر شما در مناطق بیابانی زندگی می کنید ، جاهایی که درجه حرارت در تابستان به 110 درجه فارنهایت و میزان رطوبت به 10% یا کمتر می رسد.

-          گرمای مرکزی و تهویه مطبوع. اینها اعجاز تکنولوژی هستند ، ولی مصیبت های پوستی دارند.هوا و حرارت مرکزی ، اجاق های هیزم سوز ، بخاری های مخصوص گرم کردن فضای آزاد ، اجاق ها تماما رطوبت را از هوا و پوست شما می گیرند.

-           تمیزی خیلی زیاد نزدیک به حالت خدایی است.                                                             وقتی که آب به پوست شما برسد ، آب مانند یک شمشیر دو لبه است . داخل پوست ، سلول ها را گوشتالو و مرطوب نگه می دارد، ولی اثر عکس دارد زمانی که در آن غوطه ور می شوید . دوش گرفتن یا حمام مکرر ، به خصوص اگر شما دوش آب گرم و حمام طولانی را دوست دارید موجب شکسته شدن سد لیپیدی در پوست شما می شود . همان کاری که شنای مکرر به خصوص در آب استخرهای زیاد کلر زده انجام می دهد.

-          صابون های تند و پاک کننده ها. خیلی از صابون ها و پاک کننده های عامه پسند باعث محرومیت پوست شما از لیپید و آب می شود. محصولات دارای بوی خوش و سولفات های لاریلlauryl تندتر و تحریک کننده تر از محصولات بدون بو با سارکوسینات ها ، سولفو ساکسینات ها، کوکو امفو دی استات ها ، است. دئو درانت ها و صابون های ضد باکتری معمولا بیشتر صدمه می زنند ، همان کاری که خیلی از شامپوها انجام می دهند، که می توانند موجب خشکی پوست سر شما شوند.

 

عوامل دیگر

 

بیماریهای احتمالی،مشکلات متابولیک و سوء تغذیه ها می توانند به طور واضحی عملکرد و ظاهر پوست شما را برهم بزنند.

 

-          اکتیوز. این گروه از نا هنجاریهای ارثی هم به این علت که سلول های پوست با سرعت کافی نمی ریزند و یا به خاطر اینکه به سرعت پوسته ریزی می کنند . اگرچه اشکال مختلف اکتیوز در الگوی ارثی خود متفاوت هستند ، ژنهایی که در آنها جهش اتفاق می افتد ، سنی که ابتدا ظاهر می شوند و خصوصیات فیزیکی آنها ، همه موجب خشکی، زبری،و پوسته پوسته شدن پوست می شوند.در موارد نادر اکتیوز ممکن است در بزرگسالی بدست آوریم تا اینکه به صورت ارثی باشد، معمولا در نتیجه یک بیماری سیستمیک مانند سرطان یا عفونت اچ ای وی .اغلب داروها همچنین می توانند موجب اکتیوز اکتسابی شوند.

-          Asteatotic eczema . چند عامل می تواند در ارتباط با این نوع اکزما باشد ،از جمله اختلالات احتمالی نورولوژیک و در معرض صابون های تند بودن ، مواد شیمیایی و یا سرما ، خشکی هوا . بالغین بزرگتر بیشتر مساعد به این نوع وضعیت هستند چون پوست آنها ممکن است به وسیله کاهش آب ، سوء تغذیه یا افزایش سن درگیر شوند.

-          پسوریاس. این وضعیت پوستی به وسیله ساختن سریع سلول های پوستی زبر ، خشک ، مرده  که تشکیل کبره های ضخیم می دهند مشخص می شود.به صورت طبیعی حدود یک ماه برای سلول های پوست جدید طول می کشد که از لایه های پایین پوست شما حرکت کند ، جایی که آنها در ابتدا تشکیل شده اند، به لایه شاخی استراتوم کورنیوم، اما در پسوریاس چرخه زندگی سلول های پوست سرعت می یابد.اگرچه یک ژن معیوب برای این عارضه کشف نشده است، اغلب دانشمندان اعتقاد بر این دارند که پسوریاس یک بیماری ارثی است که ممکن است به وسیله عفونت ها ، صدمات پوستی ، واکنش به واکسن ها و داروها، استرس،الکل،یا در معرض طولانی مدت بودن به افتاب و مواد شیمیایی شروع و تشدید یابند.

-          اختلالات تیروئید. کم کاری تیرو ئید ، بیماری که زمانی اتفاق می افتد که تیروئید شما تولید مقدار خیلی کمی تیروئید  می کند، فعالیت غدد عرق و چربی شما را کاهش می دهد، و منجر به پوست خشک و زبر می شود.

-          الکل و داروها. الکل و کافئین می تواند به طور واضح موجب خشکی پوست شما شود.تجویز داروهایی مانند ادرار آورها ، آنتی هیستامین ها ،ایزوتریتونوئین(اکوتان) همچنین یک اثر خشک کنندگی  پوست دارد.

-          کمبود های غذایی. کاهش طولانی مدت چربی های اساسی ، بخصوص اسیدهای چرب امگا-3 می تواند بر درستی پوست شما تاثیر بگذارد. بنابراین کمبود املاح روی ، که نقش کلیدی در التیام زخمها و در متابولیسم اسیدهای چرب و ویتامین آ دارد.

-          کم شدن آب بدن . اسهال و استفراغ شدید ، تب شدید، عرق فراوان در هنگام ورزش و یا نیاشامیدن کافی مایعات می تواند موجب از دست دادن بیشتر مایعات از میزان گرفتن آن شود. یکی از اولین علامت های کاهش آب بدن پوستی است که خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده است.

 

عوامل خطر

 

خشکی پوست تقریبا یک مسئله جهانی است ، اما احتمالا عواملی شما را دچار سفتی ، فلسی، و خط های باریک پوست می کند. این عوامل عبارتند از :

-          سن شما. داشتن یک تغذیه سالم،ورزش مرتب، و کاهش استرس می تواند کمک به بیشتر جوان ماندن نماید. در لج تلاش های زیاد شما ، پوست با مرور زمان تغییر می کند.  همینطور که شما پا به سن می گذارید ، پوست شما شروع به خشک تر شدن می کند چون غدد تولید کننده چربی فعالیت کمتری دارند. و به علت اینکه سلول ها حرکت آهسته تری از لایه زیرین اپیدرم به سطح بالا لایه شاخی دارند، بشره شما زبر و گرفته است. اهسته شدن پوست اندازی همچنین باعث می شود که سلول ها دور هم جمع شده و به صورت برفک و کبره در آیند.در نهایت ، هرچه که لایه سطحی  پوست (اپیدرم) نازک تر و شکننده تر می شود و لایه زیر جلدی از چربی تقلیل می یابد ، پوست شما عمل حفاظتی قوی خود و همزمان نقش جوانی خود را  از دست می دهد.

-          در معرض آفتاب قرار گرفتن. همانند دیگر انواع حرارت ، افتاب پوست شما را خشک می کند. صدمه از اشعه فرابنفش که دور تر از لایه  اپیدرم نفوذ می کند.بارزترین صدمه در عمق پوست اتفاق می افتد، در ناحیهdermis ، جایی که رشته های کلاژن و الاستین بیشتر  و سریعتر از آنکه باید شکسته می شوند ، و منجر به چروک های عمیق و شلی و افتادن پوست،         (Solar elastosis)  می شود.

-          جنسیت شما. هرچند که پوست هر فردی با سن تغییر می کند ، پوست یک مرد مدت بیشتری نرم می ماند تا پوست یک زن. مردها مقدار کمی دچار کاهش در فعالیت غدد چربی می شوند تا سن 80 سالگی ، در حالی که پوست خانمها بعد از یائسگی به سمت خشک تر شدن می رود.

-          بیماری قند(دیابت). بیماری قند میتواند موجب صدمه عروق خونی کوچک و عصب ها شود، احتمال خشکی پوست و عوارض جدی مانند عفونت ، سلولیت و گانگرین را افزایش می دهد.

-          آب و هوای زمستان. ترکیب هوای سرد بیرون و هوای خشک داخل عوارض عجیبی را بر پوست شما می گذارد.موقعیت های بادی و ارتفاعات فقط به مشکلات می افزاید.

-          حمام های داغ و دوش. خیلی از مردم در جستجوی دوش های داغ و طولانی و حمام های داغ و تجملاتی هستند ولی نمی دانند که این چیزهای مسحور کننده چه بر سر پوست آنها می آورد.صابونهای قوی و پاک کننده های با پایه صابون ، مهم نیست که چقدر گران باشد و بسته های زیبا داشته باشد، موجب کندن لایه چربی و رطوبت پوست می شود .

-          سیگار کشیدن . استفاده از تنباکو به مستقیما موجب خشکی پوست نمی شود، اما موجب شتاب چروک شدن می شود ، بخصوص اطراف چشمها و لب بالایی. افرادی که سیگار می کشند چروک های بیشتری از آنانی که در همان سن هستند و همان تاریخچه در معرض افتاب بودن دارند و سیگار نمی کشند دارند. میزان صدمه پوستی با افزایش سال ها و عدد سیگارهایی که کشیده می شود افزایش می یابد.

 

زمانی که به مشاوره پزشکی نیاز است

 

اغلب موارد خشکی پوست به خوبی با اقدامات مراقبتی جواب می دهد. در این موارد پزشک خود را ملاقات نمایید:

 

-          پوست شما در نهایت تلاش شما بهبود نیابد.

-          خشکی و خارش شما را از خواب باز دارد.

-          شما دارای زخمهای باز یا یک عفونت در اثر خارش باشید.

-          شما دارای مناطقی وسیعی از کبره پوستی و پوست اندازی باشید.

 

غربالگری و تشخیص

 

پزشک شما برای شما یک معاینه کامل فیزیکی انجام می دهد و از شما سئولاتی در مورد تاریخچه پزشکی ، شامل زمانی که خشکی پوست شما شروع شده است، چه عواملی موجب بهتر شدن و چه عواملی موجب بدتر شدن آن می شود، عادت های حمام رفتن شما،غذای شما و طرز مراقبت شما از پوست خود.

شما ممکن است آزمایشاتی انجام دهید اگر پزشک شما مشکوک شود که خشکی پوست شما در اثر بیماریهای زمینه ای مانند کم کاری تیروئید ، یا دیابت است. بعلاوه آزمایش ژنتیکی می تواند کمک به تشخیص  هویت بعضی را بکند ولی نه همه انواع 20 گونه ایکتیوز . اگر آزمایشات بیانگر وضعیت های خیلی خطرناک است، شما باید به دیگر پزشکان ارجاع داده شوید از جمله یک متخصص پوست،که تخصص در ناراحتی های پوست دارد.

 

عوارض

 

خشکی پوستی که از آن مراقبت نشود می تواند منجر به:

 

-          اگزما. این عارضه موجب قرمزی ، ترک خوردگی و التهاب می شود.

-          فولیکولیت .Folliculitisاین یک التهاب فولیکول های موی شما است.

-          سلولیت Cellulitis.  این بالقوه یک عفونت جدی باکتریایی پوست و بافت های زیر آن است.

 

این عوارض زمانی اتفاق می افتد که مکانیزم طبیعی پوست شما شدیدا تحت تاثیر قرار گیرد.برای مثال شما ممکن است یک ناحیه خارش دار پوست را بخارانید تا زمانی که ترک خورده و خون بیاید ، راه را برای ورود و هجوم باکتری باز می کنید.ولی پوست شما میتواند دچار ترک و خونریزی شود بدون اینگه انگشت شما به آن بخورد.

در مورد اخیر ، روند ممکن است به این صورت باشد که ، شما هر شب یک حمام داغ و طولانی بگیرید ، اما یک مرطوب کننده بعد از آن استفاده نکنید. در نتیجه استراتوم کورنیوم لایه شاخی آب خود را از دست داده و سلولها چروکیده شده و  فربهی طبیعی خود را از دست می دهند . این موجب کش امدن پوست شما شده ، خاصیت ارتجاعی آن را کاهش داده و در نهایت ایجاد ترک های شدید و شکاف می شود . شکاف های عمیق موجب پارگی عروق خونی نازک در پوست شما شده ، و منجر به خونریزی می گردد.در ضمن، از دست دادن هماهنگی در لایه بالایی پوست موجب تجمع مایعات در ناحیه درمیس شده ، فشار اضافی بر لایه سطحی پوست گذاشته می شود و صحنه را برای التهاب و عفونت آماده می کند.

 

درمان

 

در اغلب موارد خشکی پوست به خوبی به اقدامات مراقبتی فردی جواب می دهد.اگر شما دچار بیماری شدید و جدی مانند اکتیوز و پسوریاز هستید ، پزشک شما برای شما پماد های خاص و دیگر داروها را علاوه بر مراقبتهای فردی شما تجویز خواهد کرد.

 

مراقبت فردی

اگرچه امکان پذیر نیست که یک پوست بی عیب داشته باشیم ، اقدامات زیر شما را در سالم و مرطوب نگه داشتن پوست شما کمک می کند:

 

-          شستشو. برای اغلب افراد ، دوش گرفتن و حمام رفتن روزانه برای نگه داشت سلامت خوب کافی است.اگر پوست شما خیلی خشک است ، دوش گرفتن یک روز در میان بهتر است.این را به خاطر بسپارید که هر چه بیشتر در آب بمانید، چربی های محافظتی بیشتری از دست می دهید. به این دلیل و به علت اینکه شستشوی کامل بدن چند دقیقه بیشتر طول نمی کشد ، حمام را محدود به 15 دقیقه یا کمتر کنید . و از آب گرم و نه داغ استفاده کنید. اگر چه ترک عادت مشکل است ، شستشوی روزی یک بار صورت کافی است که چربیها و کثیفی را پاک نماید ، اگر پوست شما احساس تازگی نمی کند با این برنامه ، سعی کنید که با آب سرد در صبح آب کشی کنید و در شب فقط با پاک کننده تمیز کنید.

-          از صابون های تند و خشک کننده بپرهیزید. اگر شما دارای پوست خشک می باشید ، بهتر است که از کرم های پاک کننده استفاده کنید یا پاک کننده های ملایم پوست و حمام و دوش را همراه با ژل های مخصوص و مرطوب کننده انجام دهید. به دنبال مارک های مشهور و گران نباشید .خیلی از متخصصین پوست پاک کننده های ستافیل و آوینو را تجویز می کنند که در خیلی از داروخانه ها موجود است. اگر شما بدون صابون احساس پاکیزگی نمی کنید ، صابون ملایمی که روغن ها و چربیها به آن اضافه شده ،مانند نوتروژناNeutrogena  ، داف Dove استفاده کنید . از خوشبو کننده ها و مواد پاک کننده ضد باکتری بپرهیزید، که بخصوص زننده و ناملایم هستند. شما ممکن است لازم باشد که چند مارک را امتحان کنید تا آنکه برای شما مناسب است را انتخاب نمایید. بهترین قاعده این است که پوست شما احساس نرمی و شادابی بعد از تمیز کردن کند ،نه اینکه خشکی و سفتی.سعی کنید که از صابون ها و پاک کننده ها از هر نوع که باشد فقط بر روی صورت، زیر بغل ها،ناحیه تناسلی،دستها و پاها استفاده کنید.

-          از لیف کشیدن ، سایش و غوطه ور شدن در وان پرهیز کنید. در مورد وان قبلا شرح داده شد، ولی تحمل تکرار را داشته باشید. در مورد کیسه و سایش ، بهتر است که از هر دو دست خود یا یک اسفنج نرم جهت پاک کردن صورت استفاده کنید تا لیف حمام.اگر چه لیف می تواند سلول های مرده را بردارد، ولی می تواند برای پوست های خیلی خشک خیلی تحریک کننده باشد.بعد ار شستشو ، با دست بر پوست کشیده تا زمانی که پوست کاملا خشک شود، سپس بلافاصله از نرم کننده استفاده کنید که رطوبت در سلول های سطحی باقی بماند.

-          مرطوب کردن ،مرطوب کردن، مرطوب کردن. نزدیک9000 ماده آرایشی ، محصولات مراقبت از پوست و مو فقط در سال 2003 وارد بازار امریکا شده است. خیلی از اینها مرطوب کننده هایی بودند از یک نوع یا دیگری . و نه تنها زنان بچه دار میزان زیادی از درآمد خود را صرف این محصولات می کنند ، مردان جوانان و حتی بچه ها میزان زیادی در بازار مراقبت های پوستی مشارکت دارند. اغلب مرطوب کننده ها ی معاصر شباهت کمی به کرم مادران شما دارند.و به انها آب و رنگ فریبنده زده اند ،خیلی از آنها حاوی موادی هستند ،که ادعای ترقی بدن شما برای ساختن کلاژن و الاستین دارند، صاف کردن چروکها و پر کردن خطوط ، فلج کردن ماهیچه ها ،باز کردن منفذها،برداشتن سلول های مرده از پوست.

 

همه چیز در مورد مرطوب کننده ها

 

به صف رژه رونده محصولات ، نوع تبلیغات جهت مخاطبان،و حتی متغیر بودن قیمت های آنها از ارزانترین تا گران ترین ، شما چگونه بهترین را انتخاب می کنید؟

بهترین مکان برای شروع ممکن است یاد گیری انواع مختلف مواد مرطوب کننده باشد و طرز عمل آنها. به عنوان یک عمل پایه ای ، مرطوب کننده ها آب را در لایه شاخی نگه می دارند.آنها همچنین به عنوان یک سد موقت عمل می کنند، و اجازه می دهند که سلول های صدمه دیده سطحی زمان کافی برای باز سازی خود داشته باشند.خیلی از مرطوب کننده ها دارای مقداری از ترکیباتی هستند که رطوبت را به خود جذب می کنند و نرم کننده ها، و همینطور مواد دیگری:

-          جاذب های رطوبتHumectants . اینها موادی مانند اوره و گلیسیرین هستند که آب را به خود جذب می کنند زمانی که شما آنرا بر پوست استفاده می کنید.اما جاذب های رطوبت احتیاج به میزان بالای رطوبت دارند که بتوانند موثر باشند.حتی اگر آب به سطح پوست اضافه شود سریعا تبخیر می شود.

-          نرم کننده ها. Emollients  اینها فضاهای بین سلول ها را در لایه شاخی پر می کنند، کمک به جایگزین کردن لیپید ها و بنا براین نرم و لطیف کردن پوست های زبر می کنند.نرم کننده ها امولسیون های چربی در آب هستند ، به این معنی که مقدار کمی آب در چربی حل شده است مانند وازلین، روغن های معدنی یا روغن های گیاهی طبیعی. اگر شما پوست رسیده یا خیلی خشک دارید ، بهترین انتخاب شما ممکن است یک مرطوب کننده آب در چربی باشد، که وزین تر و پربار تر از دیگر مرطوب کننده ها است. اغلب کرم ها با مارک کرم شب فرمول آب در چربی دارند . مرطوب کننده های آب در چربی ، به عبارت دیگر، مقدمتا آب هستند و دارای مقدار محسوسی و کمی غیر چربی است. اینها ممکن است بهترین انتخاب باشد اگر شما جوان تر هستید و پوست شما تمایل به شکستن دارد و یا اگر شما خشکی پوست ملایم و یا گاه گاهی دارید .

-          ویتامین آVitamin A . رتینول و رتینیل پالمیتات اشکالی از ویتامین آ هستند که ممکن است در پوست تبدیل به رتینوئیک اسید شود ، ماده فعال در کرمهای رتین آ تجویزی . رتینوئیک اسید کمک به تمیز نگه داشتن منفذ های پوست و نشان داده شده است که سلول های صدمه دیده به علت در معرض افتاب بودن را التیام می بخشد.

-          اسیدهای الفا هیدروکسی Alpha hydroxy acids. اینها سلول های پوست را تشویق می کنند که آنچنان که باید پوسته ریزی کنند و ثابت شده است که در درمان بعضی از اشکال ایکتیوز موثر است.

-          آنتی اکسیدان ها Antioxidants. ویتامین هایی مانند ث C و ای E می توانند کمک به حفاظت و بازسازی پوستی که در معرض آلودگی و اشعه فرا بنفش است می کند.

 

به یاد داشته باشید که خیلی از این مواد می توانند خشک کننده و تحریک کننده پوست شما باشند،و شما باید با پزشک خود قبل از مصرف این مواد صحبت کنید.نگهدارنده ها و مواد خوش بو همچنین می توانند پوست های حساس را تحریک و خشک کنند، بنابر این بهتر است به کرم ها نگاه کنید و آنهایی که مواد خوشبو کننده ندارند و مقدار کمی مواد نگه دارنده دارند را انتخاب کنید.نگه دارنده هایی که موجب خیلی از مشکلات برای مردم می شوند شامل : کواترنیوم-15  Quaternium-15,

imidazolidinyl urea, و پرو پیلن گلیکول Propylene glycol

خیلی از نرم کننده ها همچنین دارای ضد افتاب هستند ، پوست شما را مرطوب و از اشعه های UVA وUVB به یک طریق ساده جلوگیری می کند.اما کرم های ترکیبی ممکن است همیشه مرطوب کردن و محافظت از پوست در مقابل اشعه های صدمه زننده افتاب به خوبی انواع تنهایی آنها انجام نمی دهند. بعلاوه بعضی از شرکتها مرطوب کننده های خیلی غنی می سازند که ادعا ی حفاظت بهتری از عوامل نسبت به کرمهای معمولی را دارند. با نام هایی شبیه flight cream و altitude cream ، که ممکن است ادعا حفاظت از سرما و خشکی هوا را داشته یا نداشته باشند.

هر مرطوب کننده ای را زمانی بکار ببرید که نیاز به آن داشته باشید، بخصوص بعد از حمام و دوش گرفتن ، شستن صورت، قبل از ورزش در هوای ازاد در هوای سرد ، و هر زمان که شما دستانتان را می شویید اگر چه اغلب مورد چشم پوشی قرار می گیرند ، دستان شما بیشتر در معرض عناصر ،صابونها و مواد شیمیایی نسبت به دیگر نقاط بدن هستند.

 

دیگر اقداماتی که کمک به شما در سالم نگه داشتن پوست شما می کند:

 

_ مرطوب نگه داشتن منزل. با بالا بردن درجه ترموستات و تهویه مرکزی در حد بالا ممکن است منزل شما گرم و نرم باشد. اما هوای گرم و خشک داخل می تواند پوست حساس شما را نیم سوخته کند و خارش و پوسته ریزی را بدتر کند.به عنوان یک قانون دمای  منزل خود را بین 68 و 75 درجه فارنهایت و از یک رطوبت ساز برای نگه داشتن میزان  رطوبت بین 40 تا50 درصد استفاده کنید.رطوبت سازهای رومیزی معمولا هوای یک اتاق را مرطوب کرده و مرتبا نیاز به پر کردن دارد، گاه تا چند بار در روز. آنها همچنین نیاز به پاک کردن دقیق برای جلوگیری از رشد باکتریها و قارچ ها در محفظه آنها را دارند. اتاق خواب بهترین مکان برای این نوع رطوبت سازها است- پوست شما در زمانی که خواب هستید آب دهی می شود. اگرچه یک انتخاب گران است ، شما ممکن است یک رطوبت ساز همراه با هوا ی فشرده و سیستم سرد و گرم نیاز داشته باشید در صورتی که پوست خیلی خشک و بی آب دارید یا در آب و هوای خشک زندگی می کنید.

 

- از پارچه هایی که دوست پوست شما باشد استفاده کنید. رشته های طبیعی مانند نخ و ابریشم احساس عجیبی دارد و اجازه به پوست می دهد که تنفس کند. ولی پشم ، هرچند که طبیعی است ولی می تواند حتی پوست نرمال را تحریک کند. اگر پوست شما خشک و حساس است ، شما ممکن است احتیاج به چشم پوشی از پولیور های کشمیری و پشمینه داشته باشید و دیگر پارچه ها را برای زمستان انتخاب کنید. و زمانی که لباسهایتان را می شویید سعی کنید که از پاک کننده های بدون رنگ یا عطر استفاده کنید چون هر دو اینها می توانند پوست شما را تحریک کنند. Mayoclinic

نوشته شده توسط دکتر نصراله صولت نیا در دوشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۸۵ ساعت 0:21 | لینک ثابت |