ناتوانی در نغوظ erectile dysfunction(ED) یک اصطلاح پزشکی است ،که توصیف می کند عدم توانایی در سیخ کردن و راست نگه داشتن آلت به میزان کافی برای انجام عمل جنسی.این وضعیت یکی از شایعترین مسائل جنسی در مردان است و  تعداد افرادی که از این عارضه رنج می برند با گذشت سن بیشتر می شود. حدودأ 25 ملیون مرد امریکایی از عارضه ED رنج می برند، اگرچه تمامی مردان به اندازه برابر از این عارضه برخوردار نیستند.

 

اتفاقاتی که در حالت طبیعی می افتد.

 

رسیدن به نغوظ طبیعی Erection یک پروسه پیچیده است ، که در آن  انگیزه های روحی و روانی از مغز،مقادیر کافی هورمون جنسی مردانه هورمون تستوسترون testosterone ، یک سیستم عصبی کار آمد،بافت عروقی سالم و کافی در آلت تناسلی. ساده ترین راه توصیف عمل نغوظ  در نظر گرفتن یک ماشین لباس شویی است.کلید خاموش ،روشن(مغز) شروع کننده این پروسه است، سیمها در ماشین لباس شویی(اعصاب) منتقل کننده سیگنال های الکتریکی به لوله ها(عروق خونی) ، وقتی که علائم مناسب برسد یک دریچه باز خواهد شد که اجازه به جریان آب خواهد داد (سرخرگ ها که خون را به داخل آلت هدایت می کنند) و تخلیه بسته می شود (سیاهرگ های آلت بسته می شوند). آب جریان پیدا کرده و محفظه ماشین پرشده (آلت پر از خون شده و سیخ می گردد) و عمل شستشو شروع می گردد (لذت بردن از فعالیت جنسی). در پایان مرحله شستشو این مراحل برعکس شده، و کلید در وضعیت خاموش قرار می گیرد (مغز نغوظ را پایان می دهد) ،دریچه بسته می شود (سرخرگ ها به طور واضحی جریان ورود خون را به آلت کاهش می دهند) زیر آب باز شده و تانک ماشین از آب خالی می شود . (سیاهرگ ها باز شده ، خون آلت را ترک میکند و نغوظ از بین میرود).

 

 

عوامل خطر زا در ED  

 

ریسک فاکتور هایی برای ایجاد ED  وجود دارند . از جمله سن مردان،کاهش میزان تستوسترون در جریان خون ، که تداخل با یک عمل نغوظ طبیعی می کنند. در حالی که میزان پایین تستوسترون به تنهایی به ندرت از علل ED

است (5% موارد یا کمتر) ولی کاهش میزان تستوسترون می تواند یک فاکتور همراهی کننده  همراه با دیگر عوامل خطر زا در خیلی از مردان برای ED  باشد.میزان پایین میل جنسی ، کاهش توانایی ،اختلالات روحی و افسردگی همگی می توانند  علائمی از کاهش تستوسترون باشند. یک آزمایش ساده خون می تواند مشخص کند اگر میزان تستوسترون پایین باشد، و تستوسترون را می توان جایگزین کرد به وسیله روش های مختلف(تزریق، چسب های پوستی، ژل ها، قرص های زیر زبانی).

 

 

دیگر عوامل ایجاد کاهش نغوظED  کدامند؟

 

نه چندان دور، مهمترین علت ایجاد عدم توانایی نغوظ ED بیماری ها بود مانند فشار خون بالا ،بیماری قند خون،میزان بالای کلسترول خون،و بیماری های قلبی و عروقی.این پروسه ها به مرور زمان کار می کنند ، و می توانند منجر به انحطاط و تباهی عروق خونی آلت گردند، و منجر به محدود شدن جریان خون در سرخرگها و همچنین نشط خون از سیاهرگ ها در جریان نغوظ شوند.

 

انتخاب هایی که خود در زندگی می کنیم و می تواند منجر به از بین رفتن بافت سیخ شونده و ایجاد بیماری ED شود . مانند  سیگار کشیدن ،مواد مخدر یا سوء مصرف الکل ،به خصوص در مدت زیاد باعث تسویه حساب با عروق آلت خواهد شد. نداشتن ورزش و شیوه زندگی در یک جا نشستن و بی تحرکی می توانند در ایجاد بیماری ED مقصر باشند. اصلاح این وضعیت ها به طور کلی کمک به سلامت و ممکن است در بعضی از افراد موارد ملایم ED  را تصحیح کند.درمان بسیاری از وضعیت های پزشکی می تواند با نغوظ طبیعی تداخل داشته باشد. داروهایی که برای درمان این ریسک فاکتورها استفاده می شوند همچنین می توانند منجر به ایجاد یا بدتر شدن بیماری ED شوند. بیمارانی که تحت عمل جراحی قرار می گیرند و یا اشعه درمانی برای سرطان ،پروستات، مثانه ،کولون(روده بزرگ) یا مقعد می شوند در خطر و ریسک بیشتری برای ایجاد بیماری ED هستند.

 

 

چگونه این بیماریED  تشخیص داده می شود؟

 

برای بسیاری از بیماران، تشخیص احتیاج به گرفتن یک تاریخچه پزشکی ساده ، معاینه بالینی و چند آزمایش معمولی خون دارد. اغلب بیماران نیاز به آزمایشات وسیع قبل از شروع درمان ندارند. انتخاب آزمایش و درمان بستگی به اهداف افراد دارند. در صورتی که نغوظ با درمان های ساده مانند داروهای خوراکی باز گردد و بیمار راضی باشد،تشخیص و درمان بیشتری لازم نیست.اگر پاسخ درمانی اولیه کافی نباشد و یا بیمار راضی نشده باشد، سپس باید قدم های بعدی را برداشت.به طور کلی از درمان های تهاجمی تا آزمایشات بسیار پیچیده ممکن است انتخاب شود.

 

بعضی از درمانهای غیر جراحی کدامند؟

 

اولین خط درمان برای یک ED که دچار عوارض نشده باشد استفاده از داروهای خوراکی موسوم به مهارکننده های فسفو دی استراز-5 (PDE-5) شامل: سیلدنافیل سیترات،واردنافیلVardnafil HCL یا تادالافیلTadalafil . مردان با ED این قرصها را قبل از عمل جنسی مصرف کرده و دارو  علائم طبیعی که در زمان عمل جنسی تولید می گردد را تقویت می کند، در نتیجه باعث بهبودی و طولانی تر شدن عمل نغوظ (سیخ بودن) خواهد شد. این داروها سالم و به طور معجزه آسایی موثر می باشند ،نزدیک به 80% افرادی که از این داروها استفاده کرده اند بهبودی در عمل نغوط داشته اند.نگرانی های اولیه در مورد اثرات بد بر قلب به اثبات نرسیده است، بعد از آزمایشات زیاد و چند سال استفاده سیلدنافیل سیترات را می توان در تمام بیماران قلبی استفاده کرد جز آنهایی که از داروهایی موسوم به نیترات ها استفاده می کنند به خاطر تداخل بین این دو گروه از داروها . عوارض جانبی مهار کننده های    PDE_5  ملایم و معمولأ موقت هستند و شدت آن با ادامه استفاده کاهش می یابد.شایعترین عارضه آن سردرد ،بینی گرفته ،سرخ شدن و دردهای ماهیچه ای است. در موارد نادر سیلدنافیل می تواند ایجاد سایه های آبی –سبز در دید کند به علت میزان بالای خونی سیلدنافیل که اثر مختصری بر شبکیه چشم می گذارد.این خطر طولانی اثر نیست و در عرض مدت کوتاهی با کاهش میزان سیلدنافیل در خون از بین می رود. برای بهتر نتیجه گرفتن از این داروها بهتر است که به توصیه های دارو توجه کرد. آزمایشات نشان داده است که 40% از مردانی که به این دارو جواب نداده اند وقتی آنها راهنمایی لازم را در مورد استفاده از دارو را دریافت کرده اند به سیلدنافیل جواب داده اند.

برای مردانی که به داروهای خوراکی جواب نداده اند ،داروی دیگری به نام آلپروستادیلAlprostadil  برای استفاده در مردان با بیماری ناتوانی در نغوظED  توصیه می گردد. این دارو به دو شکل آمده: نوع تزریقی که مستقیما بیمار به کناره آلت تزریق می کند و نوع شیافی داخل لوله ادراری . میزان موفقیت با روش خود تزریقی به 85% می رسد.نوع اصلاح شده آلپروستادیل که اجازه به تخلیه دارو از طریق لوله ادراری می دهد، احتیاج به تزریق را از بین می برد ولی از تاثیر پذیری دارو به میزان 40% کاهش می دهد.شایعترین اثر جانبی آلپروستادیل احساس سوزش در آلت و خطر زیاد تصحیح شدن مسئله و در نتیجه ایجاد یک نغوظ که بیش از 4 ساعت طول میکشد و نیاز به مداخله پزشکی برای برگرداندن به حالت طبیعی است.

 

برای مردانی که نمی خواهند و یانمی توانند از دارو درمانی استفاده کنند. یک وسیله خارجی مکش ممکن است قابل قبول باشد. این وسیله تشکیل شده از یک استوانه پلاستیکی یا لوله ای که مانند یک روکش بر آلت قرار می گیرد و با پوست بدن مهر و موم می شود. یک پمپ در ته سیلندر در جخت مخالف ایجاد یک فشار مکش در اطراف بافت سیخ شونده می کند که منجر به سیخ شدن آلت می گردد.برای نگه داشتن آلت در حالت سیخ شده غلاف استوانه پلاستیکی را برداشته و یک باند کشی در انتهای پایه آلت قرار می گیرد تا سیخ شدن را نگه دارد.با آموزش و راهنمایی مناسب 75% از مردان می توانند با وسیله واکیوم یک سیخ شدن کارا را داشته باشند.

بعضی از مردان وجود دارند که دچار از بین رفتن بافت آلت شده اند، که آنها را قادر به پاسخ با هیچکدانم از درمان های بالا نمی کند. از آنجا که تعداد آنها کمترین است ولی آنها شدیدترین شکل بیماری عدم اتوانایی در نغوظ را دارند.بیمارانی که اغلب در این گروه می افتند مردانی هستند با دیابت پیشرفته ،مردانی که از ناتوانی در نغوظ رنج می برند قبل از اینکه تحت درمان جراحی یا اشعه درمانی برای سرطان پروستات و مثانه قرار بگیرند و مردانی با تغییر شکل در آلت موسوم به پیرونزPeyronies disease  . برای این بیماران جراحی تجدید بنا با پروتز (قرار دادن پروتز در آلت یا کاشت آن )نغوظ را به حال اول برمی گرداند ، راضی بودن بیماران به 90% می رسد.عمل جراحی قرار دادن پروتز به طور طبیعی می تواند در درمانگاه صورت گرفته و یا به مدت یک شب در بیمارستان تحت نظر بودن انجام شود.عوارض جانبی احتمالی شامل عفونت پروتز و یا نارسایی مکانیکی وسیله می باشد.

 

آنچه که می توان بعد از درمان انتظار داشت؟

 

 تمامی درمان های بالا به استثنای جراحی تجدید بنا و پروتز ، موقت و در زمان نیاز مورد استفاده قرار می گیرند. درمان ها جبرانی هستند و نمی توانند مسائل زیر بنایی را در آلت تصحیح کنند. بنابر این مهم است که با پزشک خود در تماس باشید و میزان موفقیت درمان را به او گزارش دهید. اگر شما به هدفتان نرسیدید و اگر سیخ شدن دارای کیفیت یا زمان  مناسب نبود  و هنوز شما پریشان هستید ، شما باید با پزشک خود به دنبال روش های جایگزین دیگری باشید . چون داروهای استفاده شده مسائلی را که باعث ایجاد ناتوانی در نغوظ می شوند را تصحیح نمی کند، پاسخ شما در طول زمان به همان اندازه اول نخواهد بود .اگر چنین چیزی مجددأ اتفاق افتاد در باره راه های دیگر پیش رو با پزشک خود دوباره صحبت کنید.

 

سوالاتی که مکررأ پرسیده می شوند

 

چطور من می توانم بفهمم که علت ناتوانی در سر من نیست؟

 

سالها پیش خیلی از مردان فکر می کردند که علت ناتوانی در نغوظ آنها در مسائل روانی است.این در نتیجه بی خبری ما از مکانیزم طبیعی سیخ شدن آلت و علت های ED است . امروزه ما میدانیم که بسیاری از مردان علت های فیزیکی زیر بنایی دارند.

 

اگر من نگران توانایی خود در سیخ کردن آلت باشم آیا من وضعیت بد خود را بدتر نمی کنم؟

 

هیچ چیز در بدن بدون مغز اتفاق نمی افتد، نگرانی در مورد توانایی شما در سیخ کردن آلت می تواند با این پروسه تداخل کند. این وضعیت موسوم به اضطراب اجرایی performance anxiety است و میتوان با آموزش و درمان برآن فائق آمد.

 

آیا من می توانم از انتخاب های درمانی به صورت مخلوط استفاده کنم؟

 

این را معمولا می توان انجام داد ولی به علت خطر سیخ شدن طولانی مدت آلت با دارو درمانی این بایستی تحت نظارت پزشک صورت گیرد. از پزشک خود  درخواست راهنمایی کنید.

 

من قبل از اینکه این داروی جدید را شروع کنم خوب بودم ، من چه باید بکنم؟

 

بسیاری از داروها میتوانند موجب ناتوانی در نغوظ شوند، ولی خیلی از آنها را نمی توان عوض کرد به علت بیشتر بودن فواید آنها نسبت به عوارض جانبی آنها . اگر شما کاملا مطمئن هستید که یک داروی خاص باعث چنین مسئله ای شده است، با پزشک خود در مورد امکان تعویض دارویی صحبت کنید.در صورتی که شما بایستی از یک داروی خاص استفاده کنید که باعث این مسئله در شما شده است ، راه های پیشنهاد شده در بالا هنوز می تواند در بیشتر موارد استفاده شود .

 

نوشته شده توسط دکتر نصراله صولت نیا در چهارشنبه بیست و سوم فروردین ۱۳۸۵ ساعت 22:19 | لینک ثابت |